262 neer men het antwoord van den Minister op de in het Voorloopig Verslag gestelde vraag leest. Ik zal, bij den beperkten tijd, slechts wijzen op een enkel feit dat zich in den loop van het jaar 1885 voorgedaan heeft, en wel in de gemeente Numansdorp, Daar is eenvoudig op last van het domeinbestuur eene oppervlakte van ruim 581 hectare, sinds de invoering van het kadaster alt ij d gestaan hebbende ten name van de Ambachtsheerlijkheid van Cromstrijen, die het recht bezit op de aanwassen ter halverdiepte in het Hollandsche Diepovergebracht ten name van //den Staat, gewone Domeinen". Opdat de Mi nister de zaak gemakkelijk zoude kunnen nagaan stip ik even aan dat genoemd perceel kadastraal bekend staat onder sectie C, n°. 1420. Toen de belanghebbenden zich daarover beklaagden luidde het rapport van den landmeter van het kadasterhet per ceel maakt een gedeelte uit van het Hollandsch Diep het Hollandsch Diep is een bevaarbare stroom volgens art 577 van het Burgerlijk Wetboek behooren de bevaarbare stroo men aan den Staaten daarom heb ik de gronden gebracht ten name van //den StaatGewone domeinen". Men ziet dus dat het recht om tenaamstellingen door andere te vervangen ook gebruikt wordt om zich eigendun kelijk als eigenaar te doen aanmerken en niet uitsluitend ter aanwijzing van den belastingschuldige. Die landmeter nu beeft in zijne hooge wijsheid het eerste gedeelte van art. 577 toegepastmaar over het hoofd ge zien het slotluidendeonverminderd de door titel ofbezit verkregen rechten van bijzon- dere personen of gemeenschappen". Intusschen werd de daad van dien landmeter door den hypotheekbewaarder volkomen gerechtvaardigd; de nieuwe tenaamstelling door hem juist geacht en overgeboekt. Wanneer nu de heer Minister met mij mocht kunnen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 270