266 van het Burgerlijk Wetboek. Ik zou die voorbeelden kun nen vermeerderen door vermelding der bepalingenopge nomen in de titels van koop en verkoop, schenking en hy potheek. Maar ik meen met de eenvoudige vermelding van die woorden te bunnen volstaanom der Vergadering in herinnering te brengendat in ieder opzicht een goed inge richt kadaster voor de maatschappelijke samenleving eene hooge waarde heeft. Het kadasteroorspronkelijk ingesteld voor de regelma tige heffing der grondbelastingis in den loop der tijden geworden een der belangrijkste factoren in de titels van eigendomsovergangen. Het is door de invoering van het Burgerlijk Wetboek de basis geworden van het hypotheek wezen, het is een der grondslagen geworden waarop de rech ten der ingezetenen steunen. En al hebben wij nog geen rechtsgeldig kadaster, met rechtsgeldige kaarttoch mogen wij gerust constateeren dat verbetering van het kadaster niet langer achterwege mag blijven. Ik durf mij vleien dat ik hier rekenen mag op de sympathie van den heer Minister van Financiën. Deze toch zegt in den toelichtenden staat (onder n°. 45)de dringende noodzakelijkheid om met kracht de vernieu wing van kadastrale kaarten voort te zetten maakt verhoo ging van deze posten noodzakelijk''. En (onder n°. 44): //Uitbreiding van het getal teekenaars is dringend nood zakelijk". Bij de voorstellers van de amendementen is echter de vraag gerezenof deze begrooting wel de noodige blijken draagt van een ernstig streven, om stappen te doen in de goede richting, die tot de zoo noodzakelijke en gewenschte verbetering kan leiden. De voorstellers hebben dit gemeend te moeten betwijfelen vandaar hunne amendementen. Nog een enkel woord Mijnheer de Voorzitterom de noodzakelijkheid eener meer bespoedigde verbetering van de kadastrale kaarten aan te klemmen. De grondslag van het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 274