267 kadaster was oorspronkelijk zuiver fiscaal en daarom waren ook de oorspronkelijke metingen en kaarten vrij voldoende voor het doel. Maar door den loop der tijden zijn vooral de stedelijke gemeenten aanzienlijk uitgebreid. De kaarten, waarop de gebouwen in die nieuwe wijken moesten worden weergevenzijn echter voor den tegenwoordigen toestand aangelegd op te kleine schaal. Yoor Friesland bijv. is des tijds aangenomen de schaal van 15000. Verschillende van die bladen die oorspronkelijk voor de heffing van de grond belasting van ongebouwde eigendommen voldoende waren, zijn thans onvoldoende om weer te geven den toestand van terreinen die nu gebouwde perceelen bevatten. Daartoe zijn de kaarten op te kleine schaal aangelegd. Ben ik wel inge licht dan bedraagt het aantal kaarten, die dringend vernieuwing vereischen, ruim 10 000, en het behoeft geen betoog dat wanneer die kaarten eenmaal vernieuwd zijn andere weer zoo zullen versleten zijn dat ook daarvan ver nieuwing nookzakelijk is. Sommige gemeenten zullen ook althans ten deele moeten worden hermeten. Ook dit vordert van de ambtenaren veel zorg en tijd, veel arbeid. Het zij verre van mij te willen beweren dat men in den laatsten tijd met die vernieuwing niet is geavanceerd. Het tegendeel is waar. Het is mij bekend dat, om mij tot de omgeving der residentie te bepalen b. v. de gemeenten MonsterLoosduinen en Scheveningen zijn hermeten en daarvan nieuwe en deugdelijke kaarten zijn gemaakt. Er blijft nog te veel te doen over het beschikbaar per soneel. Men mag ook niet over het hoofd zien dat door de wet van 1879houdende herziening van de belastbare op" brengst der ongebouwde eigendommen, vele landmeters en teekenaars aan hun gewonen dienst werden onttrokken waartoe mede behoort het vernieuwen en herstellen van kaarten en bijbladen. Het is der Vergadering bekend dat er zijn 11 divisiën van het kadaster. Ik zal nu de Kamer niet bezighouden

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 275