272 het lot van hen, die reeds meer dan acht jaren den Staat met trouw en groote werkzaamheid hebben gediend voor een karig loonzooveel medelijden zelfs dat hij zegtik wil u aanstellen als landmeter. Natuurlijk der derde klasse, zou men denken, Mijnheer de Voorzitter. Neen, dat zou te duur worden. Maar hoe dan Aan 's Ministers Departement weet men er raad op. In het vervolg zullen er vier klassen zijn. Het traktement der vierde klasse landmeters bedraagt ƒ900. Dat is zeker eene gemakkelijke en goedkoope wijze om een ambtenaar tot zijne bestemming te brengen, maar is het rechtvaardig ook Ik zeg neen. Zoo zou de Minister van Oorlog bijv. een besluit kunnen nemen waarin hij be paalde dat een korporaal die bevorderd verdient te worden en op den onderofficiersrang rekent, dien ook krijgt, behalve de daaraan verbonden soldij. Door zulke maatregelen wordt het Staatsbelang mijns inziens niet gebaat. Ik verzoek den Minister dringend de aanstelling van adspirant-landmeter tot landmeter 4de klasse vooralsnog te laten rusten. Met dat stelsel kan ik mij niet vereenigen ik zal het blijven bestrijden. Thans ontbreekt voor principieel debat de tijdook voor het stellen eener motie. De heer Bloem Minister van Financiën: De heer Lieetinck heeft het opgenomen voor de adspirant- land meters. Maar zij worden toch door mijn voorstel niet ver- ongelijkt. Er zijn hun nooit voorspiegelingen gedaandie niet zijn verwezenlijkt. Vóór het organiek besluit van 2 Juni 1877, n". 15, waren er 120 landmeters en vijf inge nieurs-verificateurs. Aan dat besluit is voorafgegaan de zeer belangrijke gedachten wisseling tusschen eenige leden der Kamer en mijn toenmaligen ambtsvoorganger vak dek Heim in de zitting van 25 April te voren. Bij dat besluit werd het aantal landmeters vermeerderd tot hoogstens 165 van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 280