43 den notaris bezwaarlijk eene grief van maken, dat hij bij overgang van geheele perceelen of van al de onroe rende eigendommen van een vervreemder den legger volgt, zonder zorgvuldige vergelijking van het plan met het terrein. Men denke voorts aan de vele oorzaken van verschillen tusschen den legger en het beweeglijk bezit, bijv. aan consortstellingen ten gevolge van terreins veranderingen, gepaard aan geheime overgangen (acqui- sitieve verjaring). Ook bij schijnbare overeenstemming tus schen legger, plan en terrein bestaan soms belangrijke af wijkingen, die zelfs den deskundige eerst door meting blijken. Het geneesmiddel, door Mr. Achterberg voorge slagen, is daarom ontoereikend en strenge toepassing er van in vele gevallen zelfs onbillijk. Over het alge meen valt over medewerking van de zijde der notarissen niet te klagen. Met het opleggen van boete is de fout in de hypothe caire en kadastrale boekhoudingen niet hersteld. Doch is de notaris verplicht, buiten partijen om, het onder werp hunner overeenkomst kadastraal te omschrijven, dan behoeft de akte van rectificatie der kadastrale aan duiding ook niet meer dan eene verklaring van den notaris te behelzen, waarbij de medewerking van par tijen desnoods ontbeerd kan worden, als zij onwillig of niet in staat zijn (bij overlijden, vertrek naar elders enz.) te compareeren zij behoeven overigens slechts te verklaren, van de rectificatie, die geene wijziging brengt in het onderwerp hunner overeenkomst, te hebben kennis genomen. Spreker formuleerde reeds zijne meening in een concept nieuw artikel in de genoemde nommers van het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 51