51 eigendommen bekend konden zijn en dat, zoo dit het geval niet mocht zijn, bij de wet op zeer eenvoudige en weinig tijdroovende wijze de datum der herziening kon worden verschoven. Ook de Commissie verwachtte, dat eene bepaling als verlangd werd, de herziening der wetgeving zoude uit werken en althans de Regeering tot overweging nopen en de zaak op de agenda van den legislatieven arbeid houden zou. De Minister van Lijnden van Sandenburg voldeed aan het verlangen der Commissie van Rapporteurs bij de nota van wijzigingen in het gewijzigd ontwerp. Zoo kwam art. 21 tot stand. Thans zijn wij genaderd tot het einde van den fatalen termijn en wat heeft 't nu gebaat dat de herziening der registratiewetten alweder B jaar op de agenda van den legislatieven arbeid gestaan heeft? Niets hoegenaamd. En de omstandigheid, dat zelfs de, volgens de Commissie van Rapporteurs zoo eenvoudige en weinig tijdroovende verschuiving van den datum dier herziening niet heeft plaats gehad, wekt het vermoeden op dat die herziening, in weerwil van het wettelijk voorschrift, van de agenda is. Intusschen is nog niet afgeloopen de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen, waarvan de Regeering de beslissing over het al of niet voortbestaan der mutatierechten afhankelijk achtte. Haar alzoo kan niet worden verweten dat zij de her ziening der registratiewetten langer heeft uitgesteld dan zij destijds heeft toegezegd. Het wettelijk voorschrift van art. 21, het overschrijden van den daarbij bepaalden termijn, moet ongetwijfeld de aandacht op de registratiewetgeving gevestigd en de vraag levendig houden: wat moet er van de registratie worden?

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 59