53 akten, die geenerlei blijvende waarde hebben en nog wel gratis de formaliteit ondergaan. Wanneer Gij, mijne hoorders! de lange lijst van vrijstel lingen nagaat, dan zal het U moeilijk vallen de vraag te beant woorden: Waarom is het eene stuk vrij van de formaliteit, 't andere alleen van het recht? Waarom is den Rijksambtenaar de moeite van al die gratis-registratiën niet bespaard Een paar voorbeeldenWaarom is de akte van over dracht eener inschrijving op 't Grootboek vrij van de formaliteitde volmacht tot ontvangst van renten daar aan onderworpen, ofschoon ook in dit geval de schatkist niets ontvangt? Waarom zijn de stukken in strafzaken vrij van de formaliteit, die in belastingzaken meest allen vrij van 't recht? Waartoe in belastingzaken weder 't onderscheid tusschen stukken, die wèl en die niet aan de formaliteit onderworpen zijn Ongetwijfeld zal het gelukken voor sommige onderscheidingen de aanleiding te ontdekken. Is b. v. voor strafzaken de vrijstelling van de formaliteit, die echter volgens de wet van Frimaire VII alleen gold voor de stukken in crimineéle zaken, waarschijnlijk gegrond op den in vele gevallen gevorder den spoed, deze en meerdere dergelijke vrijstellingen hadden, dunkt mij, reeds lang moeten leiden niet alleen tot het theoretisch onderzoek naar het nut der formaliteit van registratie in 't algemeen, maar ook naar de practische bezwaren tegen het niet registreeren, die de ondervinding mocht hebben aan 't licht gebracht. De sympathie voor 't behoud der registratie als forma liteit zou dan, ik twijfel er geen oogenblik meer aan, aanmerkelijk zijn bekoeld. En nog meer zou dit 't geval zijn als men eerst eenigen tijd gewerkt had of den arbeid althans had nagegaan op een registratiekantoor. Ik herinner mij nog levendig den onaangenamen indruk

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 61