54 die 't op mij als adspirant-surnumerair der registratie maakte, wanneer de rijksveldwachters aanmaningen tot betaling van boeten in strafzaken, of wanneer de deur waarders der belastingen de beteekeningen van dwang bevelen bij pakken ter registratie bezorgden. Ik zelf heb mede geblazen in het koor der loftrom petten op het nut der formaliteit. In XI der Inleiding van mijn Beknopte Handleiding tot de kennis der Zegel- en Registratiewetten heb ik de voordeelen en de nadeelen opgesomd en de conclusie luidde: „dat deze bezwaren echter door het nut der for maliteit overtroffen worden, mag als het algemeene en juiste gevoelen worden aangemerkt". Ik wenschte wel dat ik dat woord juiste maar niet had gebezigd. Maar ver geet niet, dat ik de inleiding schreef kort nadat ik het vak der registratie had verlaten, nog niet geheel ont wend aan de fiscale en eenzijdige atmospheer die in het centrum der registratie-wereld heerscht, nog niet geheel vrij van den indruk, dien de eenzijdige wijsheid der registratie-specialiteiten niet kan nalaten te maken. Sedert ik in anderen kring mij beweeg, op een ander standpunt sta, al moge ook daar het gevaar van par tijdigheid in andere richting dreigen, hebben mijne denkbeelden zich gewijzigd. Opnieuw de voordeelen tegenover de nadeelen der formaliteit in de weegschaal leggende, slaat de schaal naar de andere zijde over en kan ik het nut der registratie niet meer als het zwaarst wegende object erkennen. Een viertal voordeelen, uit de formaliteit voortvloeiende, werden opgenoemd door de Regeering in de Memorie van Toelichting van het ontwerp van 1863/1864. Ze waren: 2e verschaffing van een bewijs van het bestaan en van een

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 62