57 gemaakt na de vervulling eener zuiver fiscale formaliteit. Ik acht het ook eene wel wat stoute bewering, wanneer de Memorie van Toelichting van het ontwerp 1863/1864 verzekert, dat in Frankrijk de misbruiken, die het édict van 1581 bedoelde tegen te gaan, sedert hebben opgehouden. 't Is m. i. niet mogelijk de echtheid eener akte of van bijvoegingen in akten te waarborgen door dergelijke formaliteiten als de registratie; maar bovendien is elke daartoe strekkende poging gevaarlijk, omdat zij tot de meening leiden kan, dat al wat die formaliteit heeft ondergaan, dus ook werkelijk valsche renvooien, in eene akte gemaakt, als echt worden beschouwd, zoo de regis tratie daarna plaats had. Kan de registratie alzoo tegen vervalschingen geen waarborg opleveren, is 't gevaarlijk haar als zoodanigen waarborg verschaffende voor te stellen, dan ontvalt haar daarmede alweder een grond van aanbeveling. Ik wil daar nog deze opmerking bijvoegen, dat het édict van 1581 gegrond was op het door Frankrijks Koning vooropgestelde feit, dat de notarissen dagelyJcsclie valschheden in hunne akten begingen, en ofschoon men weet, dat ook ik maatregelen heb noodig geoordeeld om het geschokte vertrouwen in de notarissen in de toekomst te herstellen, zal men toch wel niet gelooven, dat ik zoo geringen dunk heb van het Nederlandsch notariaat en ook van het toekomstige korps notarissen om te kunnen toegeven dat er thans dezelfde noodzakelijkheid zou be staan om maatregelen te nemen tegen dagelykschc valschheden der notarissen. Ik kom tot het 4e voordeel, dat de formaliteit van registratie volgens de straks gemelde Memorie van toe lichting zou verschaffen, nl. de mogelijkheid tot controle

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 65