58 op de juiste inachtneming der vormen bij meerdere wetten voorgeschreven. De Regeering had daarbij, zeide zij, in de eerste en voornaamste plaats 't oog op de akten van notarissen en het bij artikel 59 der wet op 't notarisambt aan de ambtenaren der registratie opgedragen toezicht op de inachtneming der belangrijke vormen, waarvan de wet de authenticiteit afhankelijk stelde der akten, welke tot bewijs van de gewichtigste handelingen en overeenkomsten der burgers van den Staat moeten strekken. Ook dit argument kan m. i het behoud der formaliteit van registratie niet rechtvaardigen, om de eenvoudige reden dat het toezicht der ambtenaren van het tegen woordig Bestuur der registratie volkomen onveranderd kan blijven bestaan, al schaft men de formaliteit van registiatie af. Immers de wet heeft dan slechts aan de ambtenaren van het zegel de verplichting opteleggen om krachtens het hun thans reeds verleende recht van inzage van alle openbare of in openbare bewaarplaatsen, archieven enz. berustende akten, zich geregeld te gaan overtuigen of al de door de Regeering bedoelde vormen behoorlijk zijn in acht genomen, met toekenning aan die ambtenaren van het recht van verbaliseeren in geval van overtreding. Geheel t zelfde geldt van de door de Regeering noodig geoordeelde controle op de richtige betaling zoowel van het recht van registratie als van het recht van successie, welke controle zonder de formaliteit van registratie onmo- 1 ijk zoude zijn. Ook al schaft men de formaliteit van registratie af, zal het recht van inzage in de notariëele en alle verdere openbare akten, de verplichting die zou dienen te blijven bestaan om repertoires te houden, het recht om ook daarvan ten allen tijde inzage te nemen, aan de ambtenaren van den fiscus alleszins de gelegenheid geven om al datgene te weten wat zij thans vernemen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 66