59 door de formaliteit van registratie, waaraan inventarissen, boedelscheidingen enz. onderworpen zijn. De voorschriften van zuiver administratieven aard betreffende de wisseling van renvooien tusschen de ver schillende ambtenaren van het zegel, zouden moeten worden herzien en aangevuld, doch dat behoeft van geen invloed te zijn op do wettelijke regeling der voldoening van de thans als registratierecht bekende belasting. 't Zal Uwe aandacht niet zijn ontgaan, dat ik begonnen ben met het 3° der 4 door de Regeering bij de Mem. van Toel. van het ontwerp 1863/1864 vooropgestelde voordeelen, die de formaliteit van registratie zoude ople veren. Het eerste der opgesomde voordeelen besprak ik nog niet, omdat 't het gewichtigste schijnt en door de meeste schrijvers dan ook op den voorgrond wordt gesteld, 't Is de verzekering der dagteekening van de onderhand- sche akten naar art. 1917 B. W. Gaarne wil ik aannemen dat een middel om de dagteekening van onderhandsche akten te verzekeren onmisbaar is, doch ik moet ontkennen dat de registratie het eenige middel is. Men heeft de registratie, naar ik onderstel, gekozen, omdat die forma liteit nu eenmaal bestond en voorgeschreven was voor alle akten, waarop men zich in rechten of bijopenbare akte beroept, dus juist in die gevallen waarin de dagteeke ning ter sprake zou kunnen komen of tusschen partijen ter zake kan afdoen, doch ik behoef nauwelijks te zeggen dat het zeer gemakkelijk zoude zijn om een ander middel te vinden, hetwelk tot hetzelfde doel leiden kan. Indien ten gevolge der afschaffing van de formaliteit van registratie de noodzakelijkheid ontstaan is om art. 1917 B. W. te herzien, zal men b. v. kunnen bepalen dat onderhandsche akten zekerheid van dagteekening erlangen door een

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 67