62 En welke was nu de slotsom, waartoe de Gelder kwam Toen ik zijne voorrede las: «Men zal ons wellicht «beschuldigen, dat wij, door de afschaffing der formali- «teit voor te stellen, den fiscus het beste middel van «controle op de aangiften voor de successie ontnemen," meende en hoopte ik, in hem een voorstander van de geheele afschaffing der registratie te hebben gevonden. Zoover echter wil hij niet gaan, doch de formaliteit alleen opheffen voor die authentieke akten, aan welke onze Burgerlijke Wetgeving geene openbaarheid geeft door derzelver in- of overschrijving in de registers ten kantore der hypotheken. Hij wenschte echter de formaliteit behouden te zien 1°. voor de andere authentieke akten2°. voor de onder- handsche akten zonder onderscheid, wat deze laatsten betreft vooral terverzekeringharerdagteekening; 3°. voorde gerechtelijke akten, om te voorkomen dat men ter ontdui king van belasting zich door gefingeerde processen authen tieke titels verschaffe, en eindelijk 4°. voor alle akten van openbaren verkoop van roerende goederen. Wat de aan in- of overschrijving onderworpen akten en de laatstbedoelde processen-verbaal betreft, vatten wij 't nut der formaliteit geenszins; juist bij die akten is de controle van de voldoening der bijv. in den vorm van zegelbelasting te betalen rechten zeer gemakkelijk goed te regelen. Even zeer is 't motief voor de registratie van gerechtelijke akten weinig afdoende, daar de bedoelde ontduiking gemakkelijk is te weren door een voorschrift tot invor dering van 't geen voor zegelrecht minder mocht zijn betaald op de minuut van een vonnis, dan verschuldigd zou zijn zoo bij notariëele akte werd geconstateerd hetgeen het vonnis als bewezen aanneemt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 70