68 van f 6.25, f 25, f 50, f 100, f 500 en f 1000, dat zijn zes soorten waarmede men 't recht steeds kan voldoen. Zoo zal men liet tarief gemakkelijk in overeen stemming kunnen brengen met de uit te geven zegelsoorten. Men zal meer bezwaren opperenwerpt men mij tegen dat ik terug wil keeren tot het stelsel der vroegere zegel-ordonnantiën en ik daardoor de bezwaren terug roep die destijds reeds veelvuldig waren aangewezen, dan antwoord ik: de bezwaren kennen is ze reeds half te hebben overwonnen. Zoo lees ik in het door Eversen op de hiervoor reeds aangehaalde prijsvraag der Broederschap van notarissen in 1850 gegeven antwoord: „onder de zegel-ordonnantie kon het gebeuren dat de notaris voor eenige zijner akten geene, voor andere geene behoorlijke zegels gebruikte, zijne akten niet op het toen reeds door de wet ingevoerde repertoire bracht, en hierdoor 's lands kas benadeelde en de partijen blootstelde aan het gemis van het bewijs harer overeenkomsten, waarvan bij verlies der expeditiën, geen spoor overbleef." 't Zal, dunkt mij, geenszins moeielijk zijn dat bezwaar te ondervangen, door gemis van authenticiteit te bedreigen tegen 't verzuim om de akte te répertoriëeren op den dag der opmaking en 't repertoire-nummer in de akte te vermel den, met eene disciplinaire straf tegen den notaris, en bedreiging der straffen wegens valschheid, zoo de ver melding van 't repertoire-nummer in de akte in strijd is met de waarheid. Zoo kunnen, ik houd er mij van overtuigd, alle verdere bezwaren, die mochten rijzen overwonnen worden, en zullen, wanneer men eene ernstige poging doet om mijne denkbeelden te verwezenlijken, het publiek en de schatkist beiden er wel bij varen en eenmaal dankbaar zijn gestemd jegens hen die ernstig met mij de leus in hun devies schreven: weg met de registratie-registers!

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 76