70 „met de jaren toeneemt, en de inrichting met eiken dag „onbruikbaarder maakt. Niet alleen is deze zoo ingewik keld, dat hare openbaarheid eigenlijk niets beteekent, „maar zoo verward, dat er soms dagen gemoeid zijn met ,,een onderzoek, hetwelk men, volgens de belofte der „regeering, in een oogopslag zou kunnen doen. „Het eenige middel tot herstel, waarvan men zich „goede vruchten schijnt te mogen beloven, is de aan neming van een stelsel waarin het goed en niet, zooals „nu, de eigenaar het punt van uitgang is. Door den „aanleg van grondboeken kan dit stelsel in werking „komen, en dezen weg heeft de Heer Wolterbeek „dan ook voorgeslagen." Ligt daarin reeds een bewijs van instemming van Mr. Golenbrander met hetgeen Mr. Wolterbeek voor stond, later drukt hij zijne sympathie voor de afschaffing der overschrijvingsregisters nog aldus uit „De Heer Wolterbeek wil, zooals gezegd is, de over schrijving en dus ook de overschrijvingsregisters geheel „afschaffen en daarvoor in de plaats stellen de neder- legging van de afschriften der akten. „Wil men de onderhandsche akten behouden, dan „zoude men daarvan een dubbel moeten doen neder- .leggen, hetwelk bij verschil, boven het andere exem plaar, bewijskracht zou moeten hehben. Hieruit kan „geen bezwaar voortvloeijen, omdat de bewaarder dat „andere van geen relaas zou voorzien in geval van ver- Schil met het neergelegde. „Deze door den Heer Wolterbeek verlangde veran kering heeft, voor zooverre ik zien kan, geenerlei bezwaar „hoegenaamd. „Zijn de bedenkingen tegen den wensch van den Heer Wolterbeek van gering belang, de voordeelen van den

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 78