72 als executorialen titel te dienen, geschreven: een borderel, bevattende een beredeneerd uittreksel van den inhoud der akte, een tweede exemplaar van dat borderel; de bewaarder schrijft vervolgens dat borderel over; en gij wilt natuurlijk uw crediteur, ook tot uw eigen décharge, een bewijs verschaffen dat hij le hypotheek heeft, dus gij laat door den bewaarder het door hem in zijn register geschreven afschrift van uw1 borderel weder afschrijven, en legt dit afschrift als staat van inschrijvingen aan den geldschieter over. Maar afgescheiden van al dat geschrijf is de boek houding in haar geheel allerellendigst. Wilt gij het bewijs? Welnu ik kan u ten zeerste aanbevelen een andere bijdrage van Mr. Colenbrander onder het opschriftOpmerkingen betreffende verbetering van het hypothecair stelsel in Nederlandin 1866 ook afzonderlijk verschenen, hetwelk U doet zien, hoe met honderde voorbeelden is te bewijzen dat de mogelijkheid bestaat, dat het algemeen register en de kadastrale leggers als waarheid voorstellen, wat de waarheid niet is, en daaren boven overgangen verzwijgen die plaats hebben gehad, en verder dat het veel tijd, veel papier en veel inkt, maar weinig moeite zou vereischen nog honderden, zelfs duizenden voorbeelden bij te brengen, ten bewijze dat het inderdaad hoogst moeielijk, zoo niet onmogelijk wezen kan, uit te maken, van welken aard de rechten zijn, die deze of gene op dit of dat goed heeft. En wilt ge zijn oordeel over de boekhouding hooren, laat mij dan het genoegen hebben u een paar bladzijden uit zijne be oordeeling van Mr. Wolterbeek's werk te mogen voorlezen. „Herhaalde malen en van verschillende zijden is er

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 80