76 in 't midden laten; zoo veel staat in allen gevalle vast, dat dit tableau complet en deze bilan exact zoo weinig bruikbaar zijn, dat de bewaarders gedurig met de handen in het haar zitten. Volgens het getuigenis van den heer Bachiene, is het algemeen register dan ook „geen eigenlijk formaliteitsregister, doch een wegwijzer ,,in de registers van in- en overschrijving, ten dienste „van den bewaarder, minder geschikt t.ot raadpleging „voor het publiek," een register waarvan men niet vergen mag wat het niet bestemd is te geven, „aller- minst wat een grondboek, zoo als primitief werd be- „oogd, zou moeten verschaffen" Niettegenstaande het tableau complet en den bilan exact, in weerwil van de „moyens bien sürs, pour procéder a la recherche des „charges réelles dont les immeubles sont grevés," in spijt van de nfacïlité et la süreté, que procure la tenue „des livres actuels aux acquéreurs et aux prêteurs," die de heer Bachiene in 1845 in ons hypotheekstelsel met vervoering en verrukking aanschouwde 2), over tuigd dat „confiée a des mains habiles, l'exécution du „régime hypothécaire ne peut que bien marcher et „atteindre au but," in spijt van al dat heerlijks schreef hij ten vorigen jare 3): «Wij beroepen ons, evenzeer „als de heer Colenbrander, op de praktijk om te sta- „ven, dat de onzekerheid, geboren uit onze hypothecaire „boekhouding, in vele gevallen belemmerend en schade lijk op het hypothecair crediet terugwerkt. Het is reeds „in sommige gevallen zoo verre gekomen, dat de be waarders buiten staat zijn den hypothecairen staat der „perceelen, sedert 1 October 1838, met volkomen gerust- Tliemis, 1866. Revue, lie. cit- 3) Themis, 1866.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 84