79 „Men heeft dit doel willen bereiken, vooreerst door alle „omstandigheden op den eigendom van invloed, door „de registers ter kennis van het algemeen te brengen, en „ten anderen door die registers aan te nemen als afdoende „bewijzen van recht. Zoo heeft men o. a. geen stukken „toegelaten dan die door openbare ambtenaren zijn opge- maakt, waardoor de bezwaren vermeden worden, die „aan onderhandsche akten eigen zijn, b. v. ontkenning „der handteekening. Maar, dewijl er met den authen- „tieken vorm nog weinig zou gewonnen zijn, zoolang de „inhoud kon betwist worden, heeft men die openbare „ambtenaren ook belast met de zorg, dat er geene „akte opgemaakt worde, voordat hun gebleken is van de „bestaanbaarheid der voorgenomen handeling in rechten. „Dit noemen de Duitschers het beginsel der legaliteit. „Het gevolg hiervan is, dat ieder, die op de registers „staat, als de eenige rechthebbende is aan te merken, „waardoor de bezwaren wegvallen die verbonden zijn aan „allerlei onderzoekingen buiten de registers om." Scherp maar gegrond in mijne oogen is de critiek, die Mr. Golenbrander op dit stelsel uitoefent; duidelijk toont hij aan dat het strijd en botsing veroor zaakt met de eenvoudigste beginselen van recht en billijkheid, en het 't hypothecair crediet niet verhoogt. Ook Prof. G ra tam a was van 't positieve stelsel geen voorstander, want in dat positieve stelsel wordt aan de overheid een zeer actieve taak opgedragen, terwijl hij schrijft „Onze toestanden eischen zekerheid en vrijheid in het „verkeer met onroerend goed, zekerheid, zóó dat den „verkrijger alle vrees voor uitwinning zij ontnomen, „vrijheid, zóó dat de overheid, zoo haar hulp niet geheel „kan worden gemist, volstrekt lijdelijk zij. Hij wil niets

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 87