80 weten van wat de lijdelijkheid vallen laat der overheid, «op de overheid leert te steunen als op een voorzienig »heid op aarde, een steunen een vrij volk onwaardig, in «strijd met de richting, waarin sinds eeuwen de ontwik- keling zich beweegt." Opzettelijk bestrijdt hij verder het grondboekstelsel met deszelfs absolute waarheid. Volgens hem drijft ons de wassende macht van het kapitaal, of wij willen of niet, naar de mobilisatie van grond en bodem. Die mobilisatie zou daarin bestaan, dat voor ieder perceel werd opgemaakt een eigensdomsbrief aan toonder, uitgegeven of gewaarmerkt door de overheid en overgaande als roerend goed van hand tot hand, met dat gevolg dat iedere toonder, onverschillig of hij voor zich of voor een ander bezit, door de overheid in het bezit van 't perceel zou worden gehandhaafd. «Deeling of vestiging van zakelijk recht zou kunnen geschieden door aanteekening op het bewijs van den eigenaar en door afgifte aan den erfpachter, vruchtge bruiker enz., van een notarieel afschrift van het eigendoms bewijs, zooals het na de aanteekening luidt, en met verklaring van den houder, dat hij er in toestemt dat dit stuk den toonder als bewijs van zijn erfpacht, vrucht gebruik enz. strekke. Ook zou men die zakelijke rechten kunnen vestigen, zooals wij thans pakhuisceelen, cognos- cementen verpanden en beleenen, door feitelijke overgifte van het eigendomsbewijs en het opmaken eener akte, waarin het recht van den verpander wordt erkend." Deze aanhaling geeft u eenig denkbeeld van de wijze waarop in het algemeen Prof. Grata ma de tegenwoordige boekhouding en de tegenwoordige regeling van het zakelijk recht op onroerend goed, in de toekomst hoopt vervangen te zien.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 88