81 Prof. Gratama zelf verwachtte geene spoedige ver wezenlijking zijner denkbeelden; hij achtte daarvoor de volksovertuiging niet rijp. Hij wenschte echter te be ginnen met op een paar punten het thans bestaand verschil tusschen erve en have op te heffen, op een ander punt dat verschil in te korten, en op die wijze demobilisatie van grond en bodem voor te bereiden. Deze voorbereidende maatregelen zouden daarin bestaan, dat 1°. alle voorwaarden, door partijen gevoegd bij een overdracht of vestiging van een zakelijk recht, alle tijds bepalingen, die de wet zelve niet noemt, slechts als bij roerende goederen tegen de tweede hand zouden werken en dus alleen tusschen de personen die de rechtshande ling slotenterwijl de revindicatie alleen tegen de tweede hand zoude worden toegelaten, behalve in 't geval van samenspanning van de derde met de tweede hand tegen den rivindicant 2°. dat ook rechtsvorderingen tot nietigverklaring, tenietdoening, herroeping, slechts tegen de tweede hand werken zouden; 3°. dat de termijn voor de acquisitieve verjaring werd ingekort met opheffing der schorsing en der stuiting; behalve de stuiting door berooving van het feitelijk bezit langer dan een jaar. Ik wensch deze overgangsbepalingen tot de mobilisatie niet verder te bespreken. Ook de mobilisatie zelve laat ik rusten doch wensch u alleen een stelsel te ontwik kelen, dal, minder ingrijpend van aard, de hypothecaire boekhouding geheel doet verdwijnen en alleen de kadas trale boekhouding overlaat. Van mijn stelsel vormen de kadastrale kaarten, plans en leggers de eenige basis. Ik stel voorop, dat door middel der kadastrale kaarten Tijdschrift Kadaster 1886. 6

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1886 | | pagina 89