97 geplooid en verwrongen ter aansluiting aan den algemeen veroor deelden grondslag. De gevolgen reiken verder, dan men veelal vermoedt; de landmeter schrijft verschillen aan onvermijdelijke fouten der detailmeting toe, die inderdaad reeds in de driehoeks meting hun oorsprong nemen, hij doet dus niet alleen geen moeite, om ze op te sporen, doch zijn zin voor meerdere nauwkeurigheid, die schijnbaar toch onbereikbaar is, verdwijnt, het „landmeters geweten" wordt ruimer Verkieslijker is het dan, het algemeen verband aan de juist heid der perccelmeting op te offeren door alleen een basis en een azimuth aan de Meetkunstige beschrijving te ontleenen en de kadastrale driehoeksmeting overigens zelfstandig op te bouwen. Vormt men echter vooraf een algemeenen grondslag in eene aan de eischen des tijds beantwoordende secondaire driehoeksmeting, dan zal de daarop gebaseerde nieuwe kadastrale atlas niet slechts veel nauwkeuriger kunnen worden en een aaneengesloten geheel uitmaken, maar ook zullen de vele gegeven punten de opmetingen vergemakkelijken en bespoedigen, waardoor de aan die driehoeks meting te besteden kosten hooge renten zullen afwerpen. Reeds wachten enkele honderde gemeenten op hermeting en al ware het niet, dat na deze weder honderde op de lijst zullen staan, zou toch reeds alleen daarvoor de vernieuwing der secon daire driehoeksmeting eene dringende behoefte mogen heeten. De voortzetting der thans gevolgde wijze van werken zou zijn onwetenschappelijk en onpraktisch, ja beschamend ten opzichte van de meeste andere Europeesche Staten, die reeds lang den eenig waren weg hebben ingeslagen of er op zijn teruggekeerd. Wil men het ijzer smeden, terwijl het heet is, dan is er geen tijd meer te verliezen, want reeds dit jaar zullen de metingen op drie primaire punten in de provincie Groningen aanvangen BOER. Het verheugt ons, dat liet Bestuur onzer vereeniging heeft besloten, dit onderwerp op de volgende algemeene vergadering in behandeling te brengen (zie het bericht aan het einde dezer aflevering.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 101