99 van het instrument. Daarom heeft men de inrichting dezer instru menten gewijzigd en de noodige verbeteringen trachten aan te brengen. Men heeft namelijk 1. Correctieschroefjes aangebracht tot het evenwijdig stellen der as van de meetrol met den voerarm, ten einde gelijke afle zingen te verkrijgen bij verschillende poolstellingen. 2. Eene meetrol van dubbelen middellijn dan die der vroeger gebruikte aangewend, ten einde bij herhaald omvoeren eene groo- tere gelijkmatigheid in de aflezingen te verkrijgen. 3. Den planimeter verbonden met een pantograaf, om voor kleine figuren eene kleinere waarde der noniuseenheid te verkrij gen en daardoor de nauwkeurigheid voor het bepalen van kleine oppervlakken grooter te maken. Door middel van den panto- graaf worden de kleine perceelen vergroot en dan deze vergroote figuren met den planimeter omgevoerd. Vergrooten en omvoeren geschiedt echter te gelijker tijd. Daartoe zijn aan den voeraim van het instrument twee stiften zoo aangebracht, dat de stift, die de vergrooting aanwijzen moet, zoo bewogen kan worden, dat de tweede stift de omtrek der kleine figuur volgt, dan zal de beweging der meetrol betrekking hebben op het oppervlak der vergroote figuur zonder dat de omtrek dezer laatste op het papier geteekend is. Dit gewijzigde instrument wordt nieuwe poolplanimeter of pan- tograafplanimeter genoemd. Deze wijzigingen zijn reeds vóór jaren door de heeren Ott en en Coradi J) te Kempten aan den poolplanimeter aangebracht. Of echter door het aanbrengen van deze verbeteringen, een veel hoogeren graad van nauwkeurigheid verkregen is, weet men nog niet, de inzichten daarover zijn zeer verschillend, doch zeker Deze firma is thans ontbonden, de heer G. Coradi heeft eene werkplaats hoofdzakelijk voor planimeters en pantografen te Zürich opgericht.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 103