102 van den poolarm rollend beweegt in een cirkelboog, welks middel punt a is. Deze rol heeft een middellijn van 28 m.M. en wordt genoemd de looprol ter onderscheiding van de veelal uit glas vervaardigde rol M, die de meetrol heet. Bij het punt D bevindt zich rechthoekig op den voerarm F en daarmede onwrikbaar verbonden een arm N, waarin een bout O is vastgeklonken. Deze bout brengt, wanneer de arm F gedraaid wordt, de rechthoekig op den poolarm P II aangebrachte platte stalen liniaal R in be weging, doordat de bout O, bij draaiing van F naar rechts, tegen den rechthoekig op R aangebrachten bout B drukt. Bij tegenover gestelde beweging van F. wordt de bout O door eene aan R aangebrachte veer tegen den bout B aangedrukt. Aan het liniaal, welks beweging steeds rechthoekig op den poolarm blijft en op een raam, dat met den poolarm verbonden is, rust is een raam bevestigd, waarin zich de meetrol M bevindt, welker as om hare fijne stalen uiteinden beweegbaar is, en de poolarm rechthoekig kruist. Deze meetrol drukt door haar gewicht en door middel eener spiraalveer zacht tegen eene vlakke schijf S, met een middellijn van 7 c.M., die op de as der looprol L centrisch bevestigd is. Deze schijf is uit geelkoper of gutta-percha vervaar digd en aan de voorzijde met papier beplakt. De geelkoperen voerarm is in een koker, die van een nonius voorzien is en daarin door middel van schroeven vastgeklemd kan worden, ver schuifbaar. De bovenzijde van dezen arm is over zijne geheele lengte in millimeters of andere maten verdeeld, waardoor de af stand van de stift tot de voerarmas kan geregeld worden. Aan het raam dat de meetrol bevat is ook een nonius beves tigd die tegen den in 100 deelen verdeelden rand der meetrol aansluit, echter zonder dezen aan te raken. Door deze nonius kan men tot op Viooo eener meetrolomwenteling nauwkeurig aflezen. Onder de as, die de looprol met de schijf S verbindt, zijn twee draagrollen aangebracht, door eene veerende metaalstrook ver bonden, die een deel van het gewicht des instruments dragen en dus de drukking op de looprol L verminderen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 106