114 boveneinde de uit gutta percha bestaande en met papier be plakte schijf S rechthoekig op die as bevestigd is. Aan het be nedeneinde is een rondsel van 11 m.M. middellijn centrisch bevestigd. De bovenste spits der as draait in de fijne opening eener stalen plaat, die bevestigd is aan een deel van den pool- arm, dat zich van uit de pool over de schijf S uitstrekt, (in vorenstaande fig. niet geteekend)de beneden spits draait in een aan den poolarm bevestigden bout, die door middel eener schroef een weinig verplaatsbaar is, ten einde de beweegbaarheid der as te kunnen regelen. De geelkoperen met lood gevulde poolplaat P is zuiver cylindrisch afgewerkt, terwijl de rand gekarteld is evenals het rondsel aan de as E. Bij andere planimeters heeft de poolplaat geene groote beleekenis, doch bij de vrijzwevende nauwkeurigheidsplanimeter is de gekartelde rand der poolplaat de baan voor de beweging van het rondsel. Deze rand is bij eenige planimeters niet over zijne geheele lengte, maar slechts voor een gedeelte gekarteld. In het middelpunt der poolplaat is eene kegelvormige opening, waarin de juist passende poolas CG geplaatst wordt. Aan het linker uiteinde van den poolarm is eene gaffelvormig gespleten stalen plaat aangebracht, die zich schuiven laat op den korten kegel, die even boven de pool plaat aan de poolas is aangebracht. Wordt nu het rechter uit einde van den poolarm door den metalen band H met G ver bonden, dan drukt het instrument door zijn gewicht het bij E geplaatste rondsel tegen den gekartelden rand der poolplaat, als ook met de twee vorken van het gaffelvormig uiteinde van den poolarm tegen den zich aan het ondereinde der poolas bevindenden kegel, zoodat het draaibaar is om de as GG, bij welke beweging het rondsel voortdurend in de nauwste aanraking blijft met den rand der poolplaat. Men noemt het instrument „vrijzwevend" De schijf wordt thans van celluloid vervaardigd, dat beter kan ge reinigd worden. Red.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 118