115 omdat het, behalve met de poolplaat, slechts met de stift die naast de voerstift geplaatst is, op het papier rust. De vierkante voer- arm is 30 cM. lang en meestal over zijne geheele lengte in halve millimeters verdeeld. Hij kan verschoven worden in een koker, die van een nonius is voorzien. Aan dezen koker zijn twee schroeven aangebracht ter bevestiging van den voerarm in den koker en tevens ter nauwkeurige regeling der lengte van den voerarm. Tegen het midden van dien koker is de draaias van den voerarm bevestigd. Boven dien koker bevindt zich een raam M, met den koker door een scharnier m m verbonden, waarin de meetrol R, welker as, evenwijdig aan den voerarm, om fijne stalen uiteinden beweegbaar is en door haar gewicht op de schijf S rust. Aan den verdeelden rand der meetrol kan men door mid del van een nonius Viooo eener geheele omwenteling van de meet rol aflezen. Een met de as der meetrol door eene schroef zonder eind in verbinding staand telral kan tot 40 omwentelingen der meetrol aangeven. Beweegt men het instrument om de poolas C G, dan draait de schijf S en deelt hare beweging aan de daarop rustende meetrol mede, en wel, bij gelijken gang der voerstift te sneller, naar mate zij verder van de draaias der schijf verwijderd is. Bevindt de rand der meetrol zich juist in het vlak, gaande door die draaias en de as van den poolarm, dan heeft geen draaiing dier rol plaats. Draait men den voerarm bij stilstaanden poolarm, dan glijdt de meetrol zonder draaiende beweging, en beschrijft haar aanrakingspunt op de schijf S een cirkelboog om het punt B. Wat de theorie van dit instrument betreft, kunnen wij kort zijn, omdat zij op dezelfde wijze wordt afgeleid als die van den eerst beschreven planimeter. Wij verdeelen de om te voeren figuur in vierhoekige figuurtjes, welker overstaande zijden cirkel bogen zijn, op gelijke wijze beschreven als onder I is gezegd, nl. FF, en F2F3 uit den pool G, enF,F2, en F F3 uit het vereeni- gingspunt B van pool- en voerarm als middelpunten.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 119