123 Het andere uiteinde van de liniaal is schuin afgewerkt en draagt een indexstreep, die dient om het beginpunt der omvoering te bepalen en daarop na de omvoering te kunnen terugkeeren. Dit beginpunt wordt meestal aangegeven door eene fijne potlood lijn op het papier. Bij het gebruik van de liniaal drukt men de naald in het papier en zet de voerstift in een der gaatjes van den liniaal, dan kan met de voerstift een cirkelomtrek van bekenden straal beschreven worden. De contróle-plaat is eene koperen schijf van 17 c. m. middellijn, waarop cirkelomtrekken van 8, 6, 3 en 1 c. m. straal zijn ge graveerd. Over deze cirkelomtrekken kan dan de voerstift ge makkelijk en nauwkeurig bewogen worden. Gebruik en onderzoek naar de nauwkeurigheid van de nauwkeurigheids-planimeters. In het algemeen worden deze planimeters op dezelfde wijze ge bruikt, als de gewone poolplanimeter. Men heeft daarbij het vol gende in acht te nemen. 1°. Wanneer bij het gebruik de meetrol dicht bij den rand der schijf komt, beweegt men de voerstift zoo langzaam, dat de cijfers op den verdeelden rand der meetrol nog goed van elkander te onderscheiden zijn gedurende de beweging. 2°. Men plaatst de pool (c. q. de draagrollen) zoodanig, dat het te bepalen oppervlak door den ordinatencirkel (de ordinaten- as) ongeveer middendoor gedeeld wordt en bij groote of lang werpige figuren, de omtrek zoo weinig mogelijk van dien cirkel (of as) afwijkt. Het aanvangspunt wordt steeds zoo gekozen, dat de rand der meetrol zich bevindt in het vlak gaande door de draai- as der schijf en de poolas, daar het in dien stand van geen in vloed is, indien de voerstift niet juist in het aanvangspunt terugkeert. 3°. Om zich te overtuigen, dat het instrument in goeden toestand verkeert, moet men zien, of alle draaibare deelen gemakkelijk be-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 127