8 een verzuim in het beheer onwetend kan blijven van zijn recht op een onroerend goed. De ondervinding leert ons integendeel, dat die onwetendheid in den regel voortvloeit uit omstandigheden, die onafhankelijk zijn van den eigenaar; uit handelingen van derden, uit geboorten of sterfgevallen, uit testamenten enz., die slechts toevallig ter zijner kennis konden komen. Dit argument ziet dan ook blijkbaar op schuldvorderingen en op de extinctieve verjaring, met welke ik mij thans niet bezig houd. Doch er blijkt uit, hoe wenschelijk het is, de twee soorten van verjaring, die slechts weinig overeenkomst vertoonen, wél te onderscheiden Doch gesteld, de gegeven voorstelling was juist, dan nog druischt het opleggen van straf aan tegen het juridisch begrip van het eigendomsrecht, dat de volkomen heerschappij is van de persoon over de zaak met de vrijheid, er geheel naar goeddunken over te beschikken, ook om er een tijdlang geen gebruik van te maken. Op het niet uitoefenen van dat recht kan geen straf staan De nalatigheid of het verzuim van den een schept geen recht voor den ander s). Zwakker nog schijnen mij de argumenten, welke zich gronden Opzoomer B. W. Aanteekening op art. 1983. Opzoomer, id. id.: „Het is toch bij usucapio geenszins de „nalatigheid van den vroegeren eigenaar, waardoor hij wordt afgewezen, „als hij zijn eigendom wil doen gelden." Von Savigny, System des heutigen Röm. Rechts IV 189: „Die „Usucapion beruht wesentlich auf dem Bezitze des Erwerbers, nicht auf „der Unthatigkeit des früheren Eigenthümers." 3) Duranton, Cours de droit francais XXI n° 91 „Lanégligence „du piopriétaire est bien sans doute une des considérations, qui justifient „la prescription sous le rapport de 1' intérêtgénéral, mais cette „circonstance ne fait absolument rien quant au posseseurle maitre de „la. chose pouvait en user comme bon lui semblait, et cette négligence „n a pu être un titre pour l'envahisseur. Cela est hors de doute, quelque „effort qu'on fasse, pour obscurcir une vérité si simple et si claire." Zie ook D iephuis IX 581.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 12