HET KADASTER IN SAVOY E. Daar het onderwijs in de geschiedenis gewoonlijk bestaat in een aaneengeschakeld verhaal van oorlogen en veldslagen, is het algemeen bekend, dat Savoye in vroegere eeuwen dikwijls een groote rol in de geschiedenis heeft gespeeld, deels een gevolg van zijne ligging en belangrijke krijgskundige wegen. Minder bekend echter zal het zijn, dat in dit hooge en schrale bergland met zijne armoedige doch nijvere bewoners, reeds in de eerste helft der 18e eeuw een onderneming werd op touw gezet, welke met recht een werk des vredes kan worden genoemd, en, wat de grondslagen aangaat, eene vergelijking met de meeste andere ondernemingen van dien aard in onze «verlichte" eeuw glansrijk kan doorstaan. Toen Napoleon III Savoye anexeerde (24 Maart 1860), vonden de Franschen een kadaster, dat reeds bijna 1 Va eeuw oud was. Zij konden van ondervinding op kadastraal gebied meepraten; na allerlei mislukte proefnemingen, was sinds een halve eeuw een perceelsgewijs kadaster in Frankrijk doorgevoerd, tegen opoffering van honderde millioenen, zonder het daarmede beoogde doel te hebben bereikt. De omslag der grondbelasting over de oude pro vinciën, de arrondissementen en gemeenten bleef, tengevolge van onderüngen naijver, hoogst gebrekkig; voor de verzekering van den grondeigendom bleek het kadaster wegens zijn zuiver fiskalen grond slag ontoereikend. Was men nu door ondervinding wijs geworden nam men uit deze instelling van het geanexeerde land over, wat deugdelijk en proefhoudend was gebleken Natuurlijk waren de kadastrale stukken van Savoye niet geschoeid

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 132