129 op eene leest, die ze onmiddellijk geschikt maakten voor de Fransche wijze van heffing der grondbelasting. Daartoe was eene nieuwe schatting noodig; de inrichting van den kadastralen atlas, de boek houding, alles verschilde van de Fransche. Daarbij kwam, dat er overal veranderingen waren in de indeeling der eigendommen, die eene nieuwe schatting zonder voorafgaande bijwerking van de kaart moeilijk of onmogelijk maakten. Kortom, er werd besloten het kadaster van Savoye te vernieuwen. Men heeft zich daarmede blijkbaar niet gehaast, want sinds 20 jaren schijnt nog weinig meer dan de helft gereed gekomen te zijn. En welke zijn nu de uitkomsten Op onze vragen geeft »un Tarin" in het dagblad «Ie Tarin" van het arrondissement Moutiers in de vroegere prov. Tarentaise (Savoye) het antwoord. Uit zijne belangwekkende beschouwingen, door het tijdschrift "la réforme cadastrale" 2e année Nos. 10, 11 et 12 onder onze aandacht gebracht, zullen wij het voornaamste overnemen en daar toe den schrijver zelf het woord geven. Ieder kent de rol, die het kadaster speelt in twisten tusschen buren. Ons oud kadaster is de krachtige beschermer der grenzen van de landelijke eigendommen. Machtiger dan god Terminus verplicht het contracteerende partijen de rechten van derden te eerbiedigen en ontmaskert het gemakkelijk de listen van de han digste roovers van grond. Wat het nieuwe kadaster aangaat, ik geloof dat men te hooge verwachtingen van zijne waarde koesterde en nog koestert. Men onderstelt algemeen, dat het al de goede eigenschappen moet hebben van het oude benevens het voordeel van beter in overeenstemming te zijn met de tegenwoordige pareelleering en belastbare opbrengst. Romeinsche godheid, beschermer der grenzen. Dikwijls werd zijn in steen gehouwen beeld als grensteeken gebezigd. Tijdschrift Kadaster 1887. n

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 133