130 Gaarne erken ik, dat er in deze waardeering niets overdrevens ligt, zoolang men slechts het oog heeft op de fiskale zijde van het kadaster, als men zich slechts bezighoudt met de verdeeling der grondbelasting over al de perceelen of nummers van het plan waarin het grondgebied eener gemeente verdeeld is. Maar de uitkomst is eene geheel andere, als men spreekt over de toepassing van het kadaster op de delimitatie der eigendommen. Dan is de vergelijking geheel in het voordeel van het oude; men ziet in de toekomst eene reeks geschillen en verderfelijke processen opdoemen, die geen andere oorzaak zullen hebben dan de ver vanging van het oude kadaster door het nieuwe. Ten einde dit te bewijzen, zal ik beknopt uiteenzetten, welke het te bereiken doel en de wijze van uitvoering van beide systemen waren en onderzoeken welke mate van vertrouwen de resultaten verdienen. De opmaking van het oude kadaster van het hertogdom Savoye werd begonnen onder de regeering van Victor Amadéus II, in 1728 het was in 1738 voltooid.') Een besluit van 19 April 1728 bevat o. a. het volgende. Art. 1 schrijft voor aan de steden, gemeenten, enz. alle aan dacht aan de meting te schenken, vooral voor zooveel hunne wederzijdsche rechten en verplichtingen aangaat, opdat deze on derneming met de meeste nauwkeurigheid kunne uitgevoerd en voltooid worden. Ook beveelt dit artikel aan de gemeenten om aanwijzers te benoemen ten einde aan de ambtenaren, met de operatie belast, inlichtingen te geven omtrent de grenzen der eigendommen en over de namen en voornamen der eigenaars. Verder moeten vol gens art. 2 de steden en gemeenten twee eerlijke en ervaren per sonen kiezen, in staat om met een door de regeering aan te wijzen schatter de te belasten inkomsten der eigendommen vasttestellen. J. J. Rousseau werkte een paar jaren, (sinds zijn twintigste jaar) aan dit kadaster. Zie zijne Confessions lre partie, livre IV.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 134