131 Art. 3 gelast «aan eiken grondbezitter, van welken aard zijne «rechten mogen zijn, niemand uitgezonderd, om in persoon of «door eenen gevolmachtigde, met hunne huurders, gebruikers enz. «en voorzien van hunne contracten of andere titels op hunne «eigendommen op een te bepalen dag te verschijnen, ten einde «de ligging en grenzen hunner eigendommen aan te wijzen en „aldus tot de opmeting gezamenlijk mede te werken." Tegen de steden, gemeenten en eigenaars wordt eene boete van 10 gouden ducaten bedreigd indien zij deze bevelen niet nakomen. Eindelijk en dit is het cardinale punt word formeel gezegd in dit besluit, dat de uitkomsten der meting en schatting definitief zullen zijn, onverschillig of de belanghebbenden al dan niet tegen woordig zijn geweest. Deze voorschriften moeten van grooten invloed zijn geweest op den geest der bevolking. Al de belanghebbenden, de portée van het kadastrale werk begrijpend, zullen zich gehaast hebben om te voldoen aan de uitnoodigingen der landmeters en om de geschillen over grenzen bij de samenkomst tot eene beslissing te brengen. Er moet worden bijgevoegd, dat het technisch deel van het werk met zooveel zorg is uitgevoerd als dat mogelijk was voor anderhalve eeuw, toen nauwkeurigheids-instrumenten bijna geheel ontbraken. Alle bedreven landmeters, die gelegenheid hebben gehad, onze kaart met het terrein te vergelijken, kunnen bevestigen dat, liet de aansluiting der bladen soms ook al te wenschen over, zij toch in de afmetingen der perceelen zoo nauwkeurig waren als bij eene zoo kleine schaal (1/2400) mogelijk was. Overigens, de uitkomsten der verificatien, opgenomen in proces-verbalen, die men nog in de archieven van Chambéry terug vindt, geven blijk van de zorg, aan de uitvoering van het werk besteed. Men zou tien tegen één kunnen wedden, dat hetsalaris der landmeters minstens evenveel heeft afgehangen van de qualiteit als van de quantiteit van hunnen arbeid. Zulke dwangmiddelen pasten in het kader van hunnen tijd. Het behoeft wel niet herhaald te worden, dat het doel thans langs vreedzamer weg kan bereikt worden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 135