132 Dit kadaster werd dan ook door allen erkend als een gemeen- schappelijken en openbaren titel, welks onverbiddelijk getuigenis, zonder beroep, moest beslissen in geschillen betrekkelijk de uitge strektheid en grenzen der grondeigendommen. Het gerechtshof van Chambéry en de rechtbanken hebben dan ook herhaalde malen het gezag van het kadaster van 1728 uit een juridiek oogpunt erkend. Een reglement van 8 Januari 1839, dat voorschriften gaf voor de inschrijving der overgangen, heelt krachtig bijgedragen tot de bijhouding van het kadaster. Onder de werking van dit reglement tot 1869, werden de veranderingen toegepast in de kadastrale registers door den secrétaire garde-cadastredie proces-verbaal van elke verandering opmaakte in een dagboek van overgangen. Om kort te gaan, men herinnert zich, dat onder de Sardi- nische wetgeving de rechten op den grond slechts konden gevestigd of overgedragen worden bij notariëele akte. De inschrijving in het kadaster verving vervolgens de akte, op grond van welke zij plaatshad. Maar een der grootste weldaden van ons oud kadaster was, zooals ik reeds opmerkte, dat het partijen verplichtte, de rechten van derden te eerbiedigen. Alleen de inhoud, vermeld in de aanwij zende tafel en de afmetingen, gegeven door de kaart ko nden door par tijen worden aangevoerd tegen buren, die vreemd waren aan de akte. Wilde een verkrijger op grond van zijn titel zijn eigendom vergrooten ten nadeele zijner buren, dan antwoordde deze hem en steeds met goed gevolg uw verkooper bezat dat perceel of nonnner, bij het kadaster bekend met zóóveel inhoud; hij heeft niet meer kunnen verkoopen dan hij recht had te bezitten. Heeft hij zich vergist of heeft hij u willen bedriegen, door in uwe akte een grooteren inhoud te doen opnemen, wij behoeven er ons niet mede te bemoeien. Wij zijn vreemd aan uwe over- Het overdrijven der grootte in de akten is in Frankrijk een veelvuldig voorkomend misbruik, in zwang gekomen, omdat bij latere grensgeschillen allicht eenig bewijs of vermoeden in de grootte wordt gezocht.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 136