133 eenkomsten, wij kennen ze niet en willen ze zelfs niet kennen, zij kunnen onze rechten niet verkorten. Indien een eigenaar voordeel tracht te trekken uit de afwezigheid van grensteekens, om zijn bezit over een deel van het naburige per ceel uit te strekken, dan kan de nabuur hem zeggen: de kaart geeft ons het middel, om de lengte, richting en plaats van iedere grens lijn tusschen onze gronden te bepalen. Het onderzoek bewijst, dat die lijn moet uitgaan van dit- en eindigen op dat punt; zoek het tekort in uwe grootte elders, zoo er een tekort is, en als al uwe grenslijnen hunne juiste plaats in de gemeente innemen, dan zal uw perceel de ware vorm, de ware ligging en de ware grootte hebben. Ziedaar dus het kadaster verheven tot wachter over de rechten van iedereen, die de partijen bij eene overeenkomst verplicht ter goeder trouw te zijn, die den verkooper dwingt, de rechten van derden te eerbiedigen, die den roover van grond een grens stelt, op welke zijne aanspraken afstuiten. Men ziet hieruit, dat de wetgever van 1728 had begrepen, dat naast zijn recht om belasting te heffen van de opbrengst onzer gronden, zich zijn plicht bevond om vaderlijk te waken voor het behoud van onze wederzijdsche rechten en den eerlijken man te beschermen tegen de aanvallen van den schelm. Maar thans komen wij aan de gevolgen van dezen stand van zaken. De partijen bij eene akte, vertrouwend op de aanwijzingen van het kadaster en zich verlatend op het geloof in zijn onver biddelijk getuigenis, hebben bijna altijd nagelaten in hunne overeenkomsten een omschrijving op te nemen van de onroerende goederen, die er het onderwerp van waren. Zij hebben zich bepaald tot de aanduiding der perceelen door de vermelding der nommers onder welke zij bij het kadaster zijn ingeschreven. Men draagt een onroerend goed over zooals de verkooper het bezit of recht had te bezitten volgens het hadaster.''' Dit is de geijkte term, die men in Savoye in alle akten van verkoop van onroerend goed ontmoet. De titels vervullen dus voor de omschrijving van grondeigendommen eene ondergeschikte rol, zij verwijzen slechts naar

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 137