134 het kadaster. Dit is dus in Savoye niet enkel nuttig door zijne fiskale elementenhet is de onmisbare aanvulling geworden van den eigen- domstitel 'j. Bovendien bezitten vele eigenaars hun erfdeel zonder anderen titel dan de overgang, ten hunnen behoeve in het kadaster geboekt. Thans, nu wij weten welke rol het kadaster sedert 1728 heeft vervuld in de uitoefening van het eigendomsrecht, zal het niet moeielijk zijn te voorspellen, wat de gevolgen zouden zijn, als men het plotseling vernietigde of door een ander verving. Door het kadaster weg te nemen, zou men den eigenaar ont- rooven van eiken wettigen titel, of wel zijn titel zou onvolledig worden; hij zou in de onmogelijkheid geraken, zijne rechten te bewijzen, en zich moeten steunen op het altijd meer of minder dubbelzinnig bewijs, dat het bezit geeft, d. i. het recht wordt afhankelijk van de hebzucht van den usurpateur! De vervanging van het kadaster door een ander kan op tweeërlei wijze plaats hebben. 1°. Omschrijft het nieuwe kadaster met meer of althans met evenveel nauwkeurigheid als het oude elks rechten, dan zou er niets veranderd zijn. Het zal dan voldoende zijn om den titel in overeenstemming te brengen met het nieuwe kadaster door de nieuwe nommers er op aan te teekenen. Onder deze omstandigheid zou het nieuwe kadaster zelfs het voordeel hebben beter in overeenstemming te zijn met de onderverdeeling van den eigendom, die in den loop van 1 Vs eeuw zeer veel verande ring heeft ondergaan. Het zou dan voldoen aan eene behoefte, die zich vooral dringend doet gevoelen nadat het vroegere stelsel van eigendomsverkrijging sedert de anexatie door het Fransche is vervangen, dat veel gebrekkiger is en weldra de filiatie der eigen domsrechten uit het oog zal doen verliezen. 2°. Maar als het nieuwe kadaster slechts op gebrekkige wijze Deze beide zinsneden zullen zeker bij vele lezers het tout comme chez nousin de gedachten roepen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 138