136 ambtenaar evenwel, die tot een degelijk onderzoek in staat zou zijn, ontbreekt het aan tijd. De ingenieur-vérificateur onderzoekt in een of enkele dagen het werk van een of meer jaren. Volgens het voorschrift meet hij één of meer lange lijnen en ziet overigens eenige perceelen na. Onnoodig te zeggen, dat die lange lijnen zich altijd zullen bevinden in open terreinen waarover het uitzicht vrij is. De landmeter behoeft dus niet bijzonder geslepen te zijn om te kunnen raden, welke gedeelten van zijn werk aan dien proef kunnen onderworpen worden. Deze meet hij dan met voldoende nauwkeurigheid, waartoe trouwens, bij den gunstigen toestand van het terrein, geen groote inspanning of op onthoud wordt vereischt. Met de verificatiën van den controleur van de directe belastingen (Ree. méth. art. 550 en 625) en den ambtenaar aan de centrale administratie te Parijs drijft de schrijver den spot. Om hazepeper te maken moet men een haas hebben en om het werk van een landmeter te kunnen veriüëeren moet men landmeter zijn. Wel is waar moet de adspirant-controleur, om tot het examen voor surnumerair te worden toegelaten een kaart van een door hem opgemeten terrein overleggen, maar men weet, wat dit bewijs van bekwaamheid waard is. Schrijver zou bekwame landmeters kunnen noemen, die zich voor ieder surnumerairs examen als kettingtrekkers vermommen, om de heeren adspirant- controleurs te helpen Bovendien, het landmeten is een wetenschap en eene kunst, die voor zoo geringen prijs niet verkregen worden. De kadastrale bureaux werden door de keizerlijke regeering be volkt met personen, onbedreven in de praktische landmeetkunde en daaraan is het waarschijnlijk wel toe te schrijven, dat de jaarlijksche rondreis van den Parijschen ambtenaar tot nog toe slechts ten doel had, de qualiteit van het papier der plans te onderzoeken, enkele registers door te bladeren en te zien of alle stukken goed zijn ingebonden, die behooren tot organisation, que toute VEurope nous envië' Doch de schrijver bepaalt zich niet tot het vermoeden, dat de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 140