137 plans afgezien van hunnen fiskalen grondslag dikwijls niet nauwkeurig zijn, hij beweert dat er bewijzen voorhanden zijn. In een airondissement in de nabijheid van Moütiers zouden een dozijn jaren geleden fouten in de ligging van driehoekspunten gevonden zijn van 10, 15, 20, ja zelfs van 22 metersMaar, het werk van den triangulateur was door den ingenieur-verificateur goedgekeurd en de voorschriften bevelen de verwerping van ieder plan, dat niet sluit in de driehoeksmeting; neemt men daarbij in aanmerking, dat de ambtenaren van hoogeren rang geen kennis hebben van de techniek, dan wordt het duidelijk dat de positie van landmeters, die op zulke verschillen stuitten zeer moeilijk was. Om het loon en de voorschotten niet te verbeuren, moesten zij zekere lijnen inkrimpen, anderen uitrekken, de hoeken wijzigen, m. a. w. zij moesten de figuren der perceelen op het plan ver wringen, hun werk verminken, om het te doen goedkeuren Hoe meer zorg de landmeters aan de opneming hadden besteed, des te pijnlijker werd de verminking, zoodat sommigen en de besten de administratie verlieten, liever dan langer deel te nemen aan zulk een Vandaalsch werk. En dan te weten, dat met een beetje goeden wil alles anders had kunnen zijnHoe gemakkelijk had men kunnen herhalen, wat reeds voor 150 jaren zoo goed was gedaan. Met een bevol king, die doordrongen is van het denkbeeld, dat het kadaster zijne rechten omschrijft en verzekert, steeds met de meeste wel willendheid voor de ambtenaren bezield, steeds bereid aan de meting mede te werken, ware het zoo gemakkelijk geweest een rechtsgeldig kadaster op te maken in plaats van het tot een belastingmachine te vernederen. De schrijver verhaalt, dat hij ook landmeters kent die er meer op uit zijn om goed werk te leveren dan om veel te verdienen. Zij roemen om strijd de bereidvaardigheid der eigenaars en zij verzekerden hem, dat zij bij hunne opmetingen slechts den wensch hadden te uiten om op het terrein te vinden: 1° alle grenspalen van aarde ontbloot en door baakjes aangewezen; 2° baken in de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 141