138 grenspuiiten, die niet door palen verzekerd zijn; 3° een greppel of eene voor tusschen die grenspunten en 4° in het midden van het perceel een baak met een blad papier, waarop een schets van het perceel met den naam van den eigenaar en de namen der belen dende eigenaars langs de grenzen. De handige Savoyaards zijn zoo gewoon geworden op de kaart te lezen, dat zij zeer goed de fouten of vergissingen van den landmeter opmerken. Het figuur hunner perceelen is in hun geest gegrift, zoodat zij niet naar het gemeentehuis behoeven te gaan om te ontdekken, dat het een of ander grensteeken niet op zijn plaats is, want zij weten, dat eene grenspaal bijv. moet liggen in eene rechte lijn met de vierde en zevende paal op naburige akkers. Zij kennen ook het aantal grenspalen of grenspunten van hun eigendom. Zij haasten zich dan ook, hunne opmerkingen te maken bij den landmeter tijdens de inzameling der bulletins. Maar als eene reclame niet een geheel perceel betreft, wordt er ter nauwernood acht op geslagen. De dialoog bij die gelegenheid luidt in den regel ongeveer als volgt Eene dwaling in de delimitatie? wat maakt het uit? U beweert dat uw akker een beetje grooter is, dan ik ze gemeten heb? Welnu dan zal uw aanslag iets kleiner zijn, dan U dacht Zeer wel, maar mijn buurman is zoo lastig, en ik zou niet gaarne willen, dat hij uit de nieuwe kaart afleidde, dat ik buiten de grenzen was gegaan Och kom, het kadaster geeft geen bewijs in rechten, het regelt slechts uwe belasting U stelt mij gerustmaar als onze oude kaart werd geraadpleegd Wilt gij reclameeren? Wat zou daarvan het gevolg zijn Men zou een anderen landmeter aanwijzen en als mijn plan werd bevon den juist te zijn, zoudt gij de kosten der verificatie te betalen hebben. Het spreekt van zelf, dat de landmeter niet nalaat er bij te voegen, dat de verificateur moet komen van Chambéry, zoo niet van Parijs. De goede boer zegt tot zich zelf nque ces Messieurs ne se dérangent pas de si loin pour une bagatelle, et puisles loups ne se mangent pas entre eux." Onvoldaan en teleurgesteld gaat hij heen. De schrijver geeft ten slotte aan alle gemeenteraden in Savoye

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 142