159 aangroeien. Zoo wordt bijv. de fout in de lengte-eenheid per kilometer verduizendvoudigd. Waren de regelmatige fouten steeds dezelfde, het euvel zou niet zoo groot zijn, men kon den invloed er van bepalen en in rekening brengen. Doch zij verschillen, als verschillende helpers worden gebezigd, zij verschillen naarmate van den aard van het terrein de uitkomsten der meting over bouwland zijn bijv. niet dezelfde als die over weiland of harde wegen, om van allerlei hindernissen, zooals muren schuttingen enz. of over oneffene of golvende terreinen niet eens te spreken ja, zij verschillen zelfs onder gelijke omstandigheden den eenen dag bij den anderen. Al deze invloeden werken nu eens in den zelfden zin samen en heffen elkander dan weder op, zoodat door lengtemeting met de gewone hulpmiddelen (kettingen, meetveeren enz.) slechts een geringe graad van nauwkeurigheid kan worden bereikt. Het is daarom noodzakelijk, de lengtemeting in omvang te beperken en middelen aan te wenden, om den invloed der ge noemde fonten tot een minimum terug te brengen. Hiertoe dient de driehoeksmeting. Dat de driehoeksmeting zich uitstekend leent voor de toepassing van den algemeenen regel, is sinds lang bekend. Doch niet altijd werd zij goed aangewend ten gevolge van onvoldoende kennis van den aard en de voortplanting der onvermijdelijke fouten. Zoo was het bijv. eene verkeerde toepassing, toen men bij de eerste kadastrale hermetingen een overmatig groot aantal driehoeken (soms meer dan 100) tegen elkander voegde, om eene gemeente met een driehoeksnet te overdekken en bij de vereffening van het kleine in het groote werkende den driehoek of de om een punt gelegen driehoeken als eenheid bij de vereffening zelfstandig behandelde. De gevolgen bleven niet uit. Hoe verder men zich bij het zoogenaamd «sluitend maken van het net" verwijderde van de driehoeken, met welke de vereffening begon, des te grooter wer den de verschillen. In den regel begon men in het midden van het net en „werkte de fouten naar buiten", zooals men het uit-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 163