160 drukte, d. w. z. dat de verschillen zich voornamelijk in de bui tenste gedeelten van het net opeenstapelden. Het ideaal voor eene goede opmeting van een uitgestrekt terrein, zij het eene sectie, eene gemeente of het geheele Rijk, volgt uit het voorgaande van zelf. Het terrein moet eerst met een net van groote driehoeken worden overdekt. Dit net dient als grond slag voor een tweede net met een grooter, doch geen overmatig aantal driehoekspunten, dit weder voor een derde net, enztot men zoovele punten heeft bepaald, als noodig zijn voor de detail meting. De driehoekspunten van tweeden oflageren rang kunnen ook verkregen worden door afzonderlijke bepaling 1), als ongun stig terrein of andere omstandigheden dit wenschelijk maken, welke methode bij goede aanwending de zuivere toepassing is van den regel: het werken van het groote in het kleine. Hoe grooter het getal door hoekmeting bepaalde vaste punten is, des te gemakkelijker en sneller kan de perceelmeting worden uitgevoerd, des te eenvoudiger en meer afdoende wordt de controle op de lengtemeting. Grove fouten verraden terstond zich zelf, en de invloed der kleine, vooral der regelmatige fouten wordt tot een minimum teruggebracht, daar de door lengtemeting ge vonden afstanden klein zijn en bovendien regelmatig een weinig worden uitgerekt of ingekrompen, om ze te doen overeenstemmen met de door hoekmeting vooraf bepaalde afstanden. Men kan op deze wijze een kadastralen atlas verkrijgen als een samenhangend geheel, dat voor allerlei doeleinden kan dienen, en dat beant woordt aan de hoogste eischen. Zonder te spreken over de in het oog vallende voordeelen ook, voor andere administratiën dan die van de hypotheken en het kadaster, bijv. bij het uitvoeren van uitgebreide openbare werken, zij hier slechts gewezen op de mogelijkheid tot nauwkeurige bijhouding. Men is daarbij dan niet meer door gemeente- of Zie de artikelen over de Pruisische driehoeksmeting van lagere orde in de beide eerste jaargangen van dit Tijdschrift.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 164