161 bladscheidingen gebonden; men kan in onmiddellijk verband met de vroegere opmeting een punt trigonometrisch bepalen door hoekmeting op of uit omliggende torens en andere vaste punten. Bij de ontwikkelde methode moet natuurlijk de lengte van minstens een der driehoekszijden van den eersten rang als basis voor het geheele werk nauwkeurig bekend zijn. Er behoeft hier evenwel niet te worden uitgeweid over al de hulpmiddelen der techniek, over de voorzorgen en het geduld, met welke eene basismeting ten behoeve der Graadmeting tegenwoordig wordt ondernomen, noch over de vele en langwijlige berekeningen, om met verbazende nauwkeurigheid de lengte der basis in eenheden van den standaard uit te drukken en vervolgens op de driehoekszijden van een net van den eersten rang over te brengen. De Nederlandsche afdeeling der Internationale commissie voor Graadmeting houdt zich thans bezig met de voorbereiding van een dergelijk driehoeksnet. Werd de groote nauwkeurigheid van dat net voortgeplant door een secondair net op het kadaster, dan zou de zelfstandige bepaling van basis en azimuth voor elke gemeente overbodig worden en de hermetingen zouden ontzaglijk veel in waarde winnen. In eene vorige aflevering (blz. 93.) werd reeds nader aangetoond, hoe gunstig daarvoor juist dit tijdstip is, dat zoowel redenen van zuinig financieel beheer als het welbegrepen belang van het kadaster pleiten voor de spoedige uitvoering eener secondaire driehoeksmeting. Daarbij komt, dat wij thans het voor een klein land als het onze zeldzame voorrecht genieten, dat in de Nederlandsche commissie voor Graadmeting en waterpassing mannen zitting hebben, wier namen onder de eerste geodeten van Europa worden genoemd. Laat ons hopen, dat de Regeering onze groote mannen niet enkel weet te waardeeren, door hen met een belangrijken arbeid van zuiver wetenschappelijken aard te belasten, maar tevens de meer materiëele belangen van het vaderland weet te behartigen, door hun de leiding op te dragen van eene onderneming, waarvan ook het verre nageslacht nog de vruchten zal plukken.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 165