De technische uitvoering der veldwerkzaamheden voor de primaire driehoeksmeting door de trigonometrische afdeeling der Pruisische Landmeting. Onder dit opschrift komt in het Zeitsclirift für Vermessungs- wesen Band XVI blz. 377 vg. een artikel voor van de hand van den Vermessungs- Dirigent Erfurth. Wij achten de daarin voorkomende beschouwingen belangrijk, niet alleen, wijl tegenwoordig ook in ons land eene primaire driehoeksmeting wordt voorbereid, maar omdat zij gedeeltelijk ook op driehoeksmetingen van lageren rang van toepassing zijn. Het opstel moge daarom ook hier eenigs- zins verkort eene plaats vinden. De trigonometrische afdeeling der Pruisische Landmeting (Landes- aufnahme) heeft o. m. de gewichtige taak te vervullen het ge- heele gebied der Monarchie te bedekken met een driehoekennet, dat als vaste duurzame grondslag dienen moet voor alle verdere landmetingen. Dit net bestaat uit driehoeken van den Ien, IIen en IIIen rang. Dit opstel zal in het bijzonder behandelen de veldwerkzaamheden der driehoeksmeting van den eersten rang, uitgevoerd volgens de bij de afdeeling geldende voorschriften. Vooreerst zij hier her innerd, dat de werkzaamheden der afdeeling, ofschoon zij in de eerste plaats de landmeting tot hoofddoel hebben, tevens voor zuivere weten schappelijke doeleinden worden aangewend en derhalve ook aan de strengste eischen in dit opzicht moeten voldoen. In de statuten van het Koninklijk geodesisch Instituut, dat tevens als centraal-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 166