164 eengeschakelde reeks driehoeken, om een uitgestrekt gebied als met een ketting te omsluiten of om reeds voorhanden kettingen onderling te verbinden. De tusschen deze kettingen open gebleven polygonen worden vervolgens met driehoeJcsnetten bedekt. Eindelijk worden in de kettingen en netten nog tusschenpunten bepaald, om een geleidelijken overgang tot de driehoeksmetingen van lageren rang te verkrijgen. De kettingen en netten ontvangen verschillende namen, ontleend aan het jaar van hun ontstaan of aan het geo- graphisch gebied zooals ketting 1865, Hannoversche ketting, Elbe- ketting, Wesernet, Thuringernet enz. In den loop van den winter worden op het bureau der trigono metrische afdeeling voor een bepaald arbeidsveld de voorloopige studiën gemaakt. Zij bestaan voornamelijk in het verzamelen en onderzoeken van allerlei kaarten en in het bestudeeren van vroegere driehoeksmetingen, die meestal voorhanden zijn. Men herinnere zich slechts die van Gauss, Schumacher, Gerling, Bessel, de vroegere metingen van den Pruisischen Generalen staf, de driehoeksmeting van Tranchot, die in Hessen, Nassau, de Rijn provinciën en Westfalen. De trig, afdeeling heeft het voorrecht, van het grootste deel dezer metingen nog de origineele stukken, protokollen, dagboeken, berekeningen en een groot aantal schetsen, en bladen met een overzicht met de meest verschillende configu raties van driehoeken te bezitten. Al deze stukken worden, voor zoover zij op het arbeidsveld betrekking hebben, grondig bestudeerd, en alles wat van waarde of belang schijnt te zijn, aan een aan te leggen dagboek toegevoegd. Gedurende en als gevolg van deze studiën vormen zich van zelf ontwerpen van wenschelijke driehoeks- configuratiën, waarvan in voorloopige tableaux een overzicht wordt opgemaakt terwijl de betrokken punten, voorzoover zij reeds tot oudere driehoeksmetingen behooren, bij benadering voorloopig worden berekend met logarithmen van 4 of 5 decimalen. Alle uitkomsten der berekeningen worden in het dagboek ver- Zie fig. 96 van Schols: Landmeten en Waterpassen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 168