12 Het algemeen belang moet hier in ruimen zin opgevat worden. Men versta daaronder niet enkel de som der belangen van allen, die uit de verjaring voordeel trekkenmen beperke het evenmin tot de tijdelijke eigenaars op een bepaald oogenblik. In ieder bepaald geschil over den eigendom toch staat slechts het belang van den een tegenover dat van den ander. Bleven de onroerende goederen ten eeuwigen dage in dezelfde handendan kon de verjaring veilig gemist worden en een tijdelijke bezitter van eens anders goed heeft geen reden tot klagen als hij de vruchten mag behoudenhoe langer de duur van zijn bezitdes te grooter zijn voordeel. Maar wij moeten hier denken aan het belangdat de geheele maatschappij heeft bij de rechtszekerheid van den grondeigendom in het algemeen dus in de eerste plaats aan de zekerheid voor de tweede en verdere handvoor verkrijgers onder eenen be- zwarenden titel voor derde belanghebbenden voor hypothecaire geldschieters vooral. Zonder rechtszekerheid geen koopersgeen grondcredietgeen bedrijfskapitaalgeen bloei van den landbouiv „de eerste tak van nationale nijverheid", zooals van Hogendorp zeide een woord in dezen tijd van algemeene malaise maar al te zeer bevestigdKwijnt de landbouw dan kwijnt allesgaat het den boer goed dan heerscht er algemeen welvaart. Deze rechtszekerheid evenwelwelke men tracht te verkrijgen door den eigendom aan openbaarheid te onderwerpen, wordt door de verjaringdie geheim is uit haren aard slechts op uiterst ge brekkige wijze bevorderd. Wel worden er processen door vermeden of spoedig beëindigd, doch andere danken aan de dikwijls moeielijk te beslissen vraagof er in een concreet geval verjaring heeft plaats gehadhun ontstaan of worden door de opwerping van allerlei exceptiën gerekt. Ik kan dan ook geen vrede hebben met de meening van Mr. Achterberg (bl 206) *dat de eigendomsverkrijging door ver garing njet de minste inbreuk maakt, op de rechtszekerheid, nomdat zij steunt op openbaarheiddat is openbaarheid van bezit".

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 16