166 verder werktuigen en gereedschappen welke voor het bouwen van signalen noodig zijn. Daaronder behooren timmermans- en schrijnwerkersgereedschappen, touwwerk, katrollen enz. Het doel der verkenning is: de configuratie van de driehoeks ketting of het driehoeksnet vasttestellen en te bepalen, welke inrichtingen daartoe op ieder punt moeten getroffen, welke maat regelen genomen worden. Even eenvoudig als dit vraagstuk klinkt, even moeilijk is het.De oplossing vordert van den verkenner bijzondere eigenschappen van lichaam en geest, en legt hem tevens een groote persoonlijke verantwoordelijkheid op, daar algemeene voor schriften, hoe het werk moet uitgevoerd worden, niet te geven zijn. Alles moet aan zijn initiatief en zijn doorzicht worden over gelaten. In beginsel is de verkenning eene zelfstandige arbeid, welke de grondslag voor de geheele verdere driehoeksmeting vormt; fouten of nalatigheid in het nemen van voorzorgen, welke hierbij voor komen, zijn later in het geheel niet meer te herstellen, de ar beidskrachten en financiëele middelen der afdeeling worden er ge durende vele jaren door gebonden. Met betrekking tot dit onderwerp zij hier gewezen op de ver dienstelijke verhandeling van Gaede «Beitrage zur Kenntniss von Gauss' praktisch-geodatischen Arbeiten", Zeitschrift für Vermessungs- wesen, Jahrgang 1S85, De verkenning voor een driehoekssysteem, hetzij kettin gof net, moet als een ondeelbaren arbeid voor het geheele systeem worden opgevat. Zij mag niet als afgedaan beschouwd worden, dan na dat het geheele terrein grondig doorzocht is en alle bruikbare configuratiën vastgesteld zijn. Zijn bij een ketting de beide einden als zijden ter aansluiting gegeven, dan wordt men onafhankelijker naarmate men meer naar het midden komt, doch men moet in het oog houden, dat ieder punt later wederom een punt ter aan sluiting van een andere ketting of net kan worden. Moeielijker is de verkenning voor een net, dat rondom in een polygoon vaste

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 170