167 zijden ter aansluiting heeft. Men kan van bijna geen enkel punt vooraf zeggen of het bruikbaar is, al schijnt het nog zoovele voor- deelen aan te bieden. Eerst moet de geheele verkenning zijn afgeloopen en een grondig onderzoek van alle mogelijke combinatiën zal eerst daarna leiden tot een definitief besluit. De verkenning is een afmattend en tijdroovend werk, dat naar lichaam en geest groote veerkracht en taaie volharding eischt. Aangezien men steeds op groote afstanden moet zien, kan alleen eene heldere doorzichtige lucht dienen voor het doel. Men mag echter ook het slechte weer niet schuwen, daar wellicht eene oogenblikkelijke opklaring voldoende is, om eene gewichtige nog ontbrekende richting op te sporen. Een verloren minuut kan ten gevolge hebben, dat men dagen, zelfs wekenlang moet wachten. Deze tijdelijke schijnbare werkeloosheid op een punt, daarna het ijlig jagen naar een ander ver verwijderd punt, om vooral geen gunstig oogenblik te verliezen, eindelijk de onvermijdelijke teleurstellingen, als een punt de ver wachtingen niet vervult, die men er op had gebouwd, dit alles vordert sterke zenuwen en kalm bloed. Allerlei andere, op zich zelf dikwijls onbeteekenende invloeden doen zich daarbij gelden, zooals slecht logies, onvoldoende verpleging, het ontbreken van vervoermiddelen of arbeiders op een oogenblik, dat men dezeon- middelijk noodig heeft, of men wil een vuurtoren of een eiland bezoeken, doch er is geen boot verkrijgbaar of de zee is te on rustig, deze en dergelijke tegenspoeden en onaangenaamheden ko men maar al te dikwijls voor. De aangevoerde bezwaren hebben vooral betrekking op Noord- Duitschland. In zuidelijker landen met gunstiger terrein, met minder wouden en doorzichtiger lucht zullen zij ternauwernood, althans niet in gelijke mate, voorhanden zijn. De verkenning op een punt heeft volgenderwijze plaats. Het verdient aanbeveling, vooraf nogmaals te recapituleeren, wat er reeds is vastgesteld. Op het punt aangekomen komt het er op aan, de geheele horizon nauwlettend te doorzoeken, maar niet enkel zien, doch ook meten en opteekenen. Daartoe stelt men

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 171