174 Egge op 360 M. ligt, blijft de richting Billstein-Moosberg 124 meter hooger, zij is dus zeker voorhanden ook al bevindt zich op de Egge een hoog bosch. Deze door berekening gevonden zeker heid was van veel waarde, aangezien het gedurende den geheelen tijd der verkenning en het bouwen van signalen niet gelukte het eene punt van het andere uit te zien. Be lichtbreking. Een lichtstraal wordt door de atmosfeer naar de aarde toe gebogen en heft dus den ongunstigen invloed van het gebogen aardoppervlak, zij het ook slechts in geringe mate, weder op. Daar de brekingsconstante bij benadering 0,13 bedraagt of m. a. w. de straal van den gebogen lichtstraal ongeveer 5 maal zoo groot is als die der aarde, zoo is de invloed der refractie on geveer van die der kromming van de aarde, maar in gunstigen zin. In streken waar de opgaven der hoogten weinig vertrouw baar zijn en ook de beplanting van den bodem eene groote rol speelt, doet men het best, van eene wijziging der boven gegeven formule wegens den invloed der lichtbreking af te zien. Het is wel eens zeer moeilijk op een punt een te constateeren richting op te sporen, als het terrein weinig overzicht toelaat en de afstanden groot zijn. In dit geval doet men het best, een he liotroop op het gegeven punt aan te wenden. Zelfs bij torens zal men van dit hulpmiddel gebruik maken indien verwisselingen mogelijk zijn, of om met juistheid vast te stellen, hoe hoog de toren boven aanwezige hindernissen uitsteekt, want de vraag, waar de standplaats voor de waarnemingen moet ingericht en of mis schien nog een heliotroop op grootere hoogte moet aangebracht worden, kan dikwijls eerst hierdoor worden beslist. Om richtingen te openen, komt wel eens een ander hulpmiddel in aanwending nl. het hakken in bosschen. De gevallen, dat enkele boomen hinderen en geveld of althans gesnoeid moeten worden, komen dikwijls voor, van die gevallen is hier echter geen sprake, daar zij technisch weinig zwarigheden opleveren. Van grooter beteekenis wordt het, als eene richting een eindweegs een bosch doorsnijdt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 178