175 Zulke grootere doorhakkingen zijn steeds als een uiterst en ge welddadig middel te beschouwen, welke slechts door de hoogste noodzakelijkheid kunnen gerechtvaardigd worden, daar zij een forsche greep doen in private rechten en vele, dikwijls zeer on verkwikkelijke onderhandelingen met de belanghebbenden vorderen en eindelijk veel kosten en tijdverlies veroorzaken. Niettemin zal men er wel eens toe moeten besluiten, als er eene aanmerkelijke ver betering der driehoeksconfiguratie door wordt verkregen, welke op geen andere wijze te bereiken is. Zulk een geval kwam Fig. 4. bijv. voor in den zomer van 30 tot 40 M. hoogte op ongeveer 1G KM. van Brake en 14 KM. van Bremen begrensde van weerszijden den horizon. De richting in horizontalen zin werd nu vooraf van weerszijden door meting en berekening tot op 1020" nauwkeurig bepaald en de hoogten in den omstreek der hindernis werden uit oudere gegevens en door meting vastgesteld, waaruit met zekerheid bleek, dat niet de bergrug zelf, maar alleen de boomen de hindernis vormden. De wijze, waarop men verder bij zulk eene onderneming te werk gaat, is in beginsel eenvoudig, maar in de uitvoering soms zeer lastig en tijdroovend. Op beide eindpunten worden stand van 1883 bij de verken ning van het Wesernet met de richting Bremen- Brake (torens.) Deze was die ter voltooiing van den veelhoek om Bremen nog ontbrak, de opening dezer richting was daarom van de eenige driehoekszijde, groote waarde. Een hoog gelegen bosch met boomen BriiltendorJ Steinberg Twistringen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 179