13 Mr. A. heeft hier blijkbaar het oog op het woord »openbaar" in art. 1992 B. W. Doch, zooals ik reeds opmerktevoor de open baarheid van het bezit is het voldoende, als hel niet in het geheim, niet tersluiks wordt uitgeoefend. Aan dit vereischte voor verjaring is voldaan als de bezitter of iemand namens hem bij tusschenpoozen openlijk handelingen verricht, waartoe alleen de eigenaar bevoegd is. Eene geheel andere beteekenis heeft de openbaarheiddoor welke men de rechtszekerheid tracht te bevor deren door middel van openbare registers of een grondboek. Deze liggen eiken dag ter inzage voor iederen belanghebbende terwijl het bezit soms slechts aan weinige personen bekend is en meestal niet uitwendig aan het onroerend goed valt waar te nemen. En al is het bezit geconstateerd, dan is een belanghebbende nog in het onzekere, of het voor verjaring vatbaar was, of het niet met geweld werd verkregen, of het ongestoordonafgebroken, on dubbelzinnig enz. werd uitgeoefend, of de termijn voor verjaring zonder stuiting of schorsing verstreken is. Want de rechtszekerheid vordert niet de openbaarheid van het bezit maar van de eigen- domsverkrijging door verjaring, het is niet de vraag wie bezitter is, maar wie eigenaar is, wie bevoegd is om te verkoopen of te bezwaren. De openbaarheid van het bezit heeft echter den schrijver zoodanig bekoord" dat hij vervolgt en concludeert: „Als we dat middel „van eigendomsverkrijging in onze wetgeving behoudenen we «krijgen daar nevens een Grondboek, waarin geene titels van „eigendomsoverdracht worden ingeschreven, dan de zoodanige, „die door den Grondboek-rechter zijn geoordeeld van den «rechten eigenaar afkomstig te zijn, dan zullen we in alle D iephuis IX N°. 592. „Daartoe worden juist geen positieve „handelingen van de zijde van den bezitter gevorderd, de strekking van „het vereischte is veelmeer negatief. Het is slechts noodig- dat het bezit „niet worde geheim gehouden. Het bezit is openbaar, wanneer het niet geheim is."

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 17