176 plaatsen voor de waarnemingen ingericht en op de hoogste boomen, die ongeveer in de richting staan, worden vlaggen van verschillende kleur aangebracht. De hoeken op de vlaggen worden gemeten en uit deze in verband met de benaderde afstanden berekend, hoe ver de vlaggen verplaatst moeten worden om in de gezochte rich ting te komen. Zoo noodig wordt na de verplaatsing de meting en berekening herhaald. Zijn aldus verschillende punten bepaald, dan kunnen meerdere door rechtstreeksche meting of door uit- bakening worden ingelascht. De lijn wordt door palen aangeduid en de boomen gemerkt, die geveld moeten worden, wat het doel matigst in den winter plaats vindt aangezien de boomen dan als timmerhout gebruikt kunnen worden, terwijl zij, in den zomer ge veld, slechts brandhout opleveren. Dit kan een grooten invloed hebben op het bedrag der schadevergoedingen. De onderhande lingen moeten gedurende de werkzaamheden ten einde worden gebracht. Als historische aanteekening zij hier vermeld dat bij het door hakken der richting Bremen—Brake rond 1620 Mark aan schade vergoedingen zijn betaald. De vroegere driehoeksmetingen kunnen de verkenning dikwijls zeer vergemakkelijken. Men moet er echter slechts met voorzich tigheid gebruik van maken. De verkenner moet steeds, ook tegen over oudere driehoekspunten, zijne objectiviteit bewaren, hij moet steeds in staat blijven zich onder alle omstandigheden van een opgevat denkbeeld, waarmede hij reeds was vertrouwd geworden, los te maken. Klemt hij zich, misschien door geestelijke en lichame lijke inspanning uitgeput, te angstig vast aan ongunstige oudere metingen, dan kan hef voorkomen dat hij eindelijk aanlandt op een punt, waar geen uitweg meer is en dus het plan geheel moet verworpen worden, of wel, hij vergenoegt zich met slechte confi guraties, terwijl een veel gunstiger vorm mogelijk was geweest. Objectiviteit, een zelfstandig oordeel en energieke besluiten zijn de eerste voorwaarden voor eene goede verkenning. De hulp middelen bestaan niet enkel in kaarten en verrekijkers, maar ook

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 180