177 in theodolieten en logarithmentafels zien, meten en rekenen moet voor de bereiking van het doel samengaan. Na het einde der veldwerkzaamheden keert men naar Berlijn terug, waar de verschillende combinatiën in verzamelbladen worden voorgesteld en een verslag opgemaakt met ophelderingen over de vermoedelijke bezwaren enz. Een definitieve keuze wordt daar na gedaan door den Chef der trig, afdeeling. Het bouwen van signalen. Het bouwen van signalen moet de metingen minstens een jaar vooratgaan. De trigonometersder verkenningssectie verkrijgen reeds in den winter, zoodra het plan is vastgesteld, opgaaf van de sig nalen, die ieder moet bouwen, opdat het benoodigde hout zoo spoedig mogelijk besteld en nog in den winter gehakt kan worden. Met het oog op de droogte en duurzaamheid moeten de boomen geveld worden voor zij nieuwe sappen opnemen. Als geregeld hulppersoneel verkrijgt ieder trigonometer vier sol daten met een aanvoerder; zij moeten bedreven timmerlieden en verder flinke, vertrouwbare en lichamelijk krachtige behendige lieden zijn. Het overige hulppersoneel wordt voor ieder signaal afzonder lijk aangeworven. Onder het bouwen van signalen is begrepen het vervaardigen van alle inrichtingen, welke noodig zijn, om op het definitief be paalde punt metingen te verrichten en om er van andere punten op te kunnen richten. In den regel dient de standplaats van het hoekmeetinstrument ook als standplaats voor den heliotroop. Het is echter niet zeldzaam, dat voor moeielijke richtingen nog afzonderlijke standplaatsen op meerdere hoogte voor heliotropen ingericht worden. Hoewel de instelling bij metingen van den eersten rang bijna uitsluitend op heliotropen plaats vindt, wordt niettemin op ieder signaal eene zwarte spits gebouwd, hoofdzakelijk om er voor metingen van lageren rang op te kunnen richten. Signalen, op welke alle richtingen van den beganen grond

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 181