182 pyramide bevestigd; is voor enkele ricMingen een hoogere stand plaats noodig, dan moet natuurlijk ook de steiger hooger en solider worden gebouwd. Ter verduidelijking is hier eene afbeelding van het in 1885 bouwde signaal Wittekind (YVesernet) bijgevoegd. De kosten van dit signaal hebben 1740 Mark bedragen. Aangezien de signalen gedurende eene lange reeks van jaren tot aan den afloop van allerlei opmetingen moeten blijven staan, moeten de einden der boomstammen, voor het gedeelte dat zich onmiddelijk boven en in den grond bevindt en het meest aan bederf blootgesteld is, door impraegnatie tegen vuilnis en insecten wor den beschut. Deze heeft plaats door die deelen van het hout met een mengsel van chloorzink van 60° Baumé koud water en carbolzuur te bestrijken en ook van binnen te drenken. Als de gunstigste verhouding is door ervaring vastgesteld voor het bestrijken: 1 deel chloorzink 15 deelen wateren' /20 van het volume carbolzuur; voor het ingieten hetzelfde mengsel, doch slechts 5 deelen water. Wordt bij uitzondering nat hout gebruikt, dan wordt voor het bestrijken slechts 5, voor het ingieten 4 deelen water bij het meng sel gevoegd. Voor een signaal met eene hoogte van 10 a 20 M. van den pijler gebruikt men gemiddeld 10 liter chloorzink en 4 liter carbolzuur, voor kleine signalen ongeveer de helft. Al het hout, dat in den grond komt, wordt driemaal bestreken van het einde van den stam tot ongeveer een meter boven den grond telkens na zoo groot tijdsverloop (12 tot 24 uren) dat het mengsel geheel ingetrokken is. Het ingieten heeft ten doel, de impraegnatie tot in den kern voort te zetten en heeft plaats nadat de stammen zijn ingegraven, daartoe worden er drie gaten in schuine richting in geboord. Deze gaten, van circa 3 cM. middellijn worden spiraalsgewijs aan drie zijden van den stam geboord, zoodat de onderste 0,2, de tweede 60° Baumé 1,69 soortelijk gewicht.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 186